5 2.5/10 points ! Previous Answers SerPSE9 5P019.MLFB. My Notes Ask Your T + Two
ID: 3280969 • Letter: 5
Question
5 2.5/10 points ! Previous Answers SerPSE9 5P019.MLFB. My Notes Ask Your T + Two forces F1 and F2 act on a 9.00-kg object. F1 = 35.0 N and F2 14.0 N 0.0 60.0 (a) Find the acceleration of the object for the configuration of forces shown in Figure (a). magnitude 4.1 Draw a careful picture representing the sum of the two forces (draw vectors, 'tip-to-tail') then check your trigonometry definitions.° (counterclockwise from F1) direction (b) Find the acceleration of the object for the configuration of forces shown in Figure (b) magnitude direction ° (counterclockwise from F1) Need Help?Read itMaster Submit Answer Save ProgressExplanation / Answer
a) a = sigma F / m = 35 i + 14 j / 9
= 3.89 i + 1.55 j
a = sqrt [3.892 + 1.552]
= 4.19 m/s2
theta = tan-1[1.55 / 3.89]
= 21.72 deg
b) F2 = 14 * (cos 60 i + sin 60 j)
= 7 i + 12.12 j
a = 42 i + 12.12 j / 9 = 4.67 i + 1.35 j
a = sqrt [4.672 + 1.352]
= 4.86 m/s2
theta = tan-1 [1.35 / 4.67]
= 16.12 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.