How to do 19? A particle\'s position as a function of time is given by 18. What
ID: 3280693 • Letter: H
Question
How to do 19?
A particle's position as a function of time is given by 18. What is the magnitude of the particle's velocity at t1.0s? (a) 1 (b) 2.0% (c) 2.8m (d) 3.9m 19. Which unit vector is closcst to the direction of the particle's velocity at t1.0s? (c) j (d) -j (e) k 20, what is the angle between the particle's u and a at t = 2.0s? (a) 0° (b) 30° (c) 45° (d) 60° 21. The angle between the velocity and acceleration vectors is such that at t 2.0s the particle is (a) Speeding up and turning (b) Slowing down and turning (c) **Going at a constant speed and turning (d) Speeding up and not turningExplanation / Answer
given position of particle as a funciton of time
r(t) = 2msin(pi*t)i + 2mcos(pi*t) j
velocity = v = dr/dt
v(t) = 2m*pi*cos(pi*t)i - 2m*pi*sin(pi*t)j
19. at t = 1s
v(1) = 2m*pi[cos(pi)i - sin(pi)j]
v(1) = 2m*pi[-i]
hence the unit vector at t= 1 s along the velocity is -i
hence answer is option b)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.