A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the oth
ID: 3280148 • Letter: A
Question
A capacitor is made from two hollow, coaxial, iron cylinders, one inside the other. The inner cylinder is negatively charged and the outer is positively charged; the magnitude of the charge on each is 10.0 pC . The inner cylinder has a radius of 0.250 mm , the outer one has a radius of 5.40 mm , and the length of each cylinder is 25.0 cm .
Q1) What is the capacitance? (Use 8.854×1012 F/m for the permittivity of free space.)
Q2) What applied potential difference is necessary to produce these charges on the cylinders?
Explanation / Answer
a) C = 2 pi e0 L / ln(b/a)
= (2 pi * 8.854 * 10-12 * 25 * 10-2) / (ln (5.4 / 0.250))
capacitance C = 4.53 * 10-12 F = 4.53 pF
b) Q = C V
potential difference V = Q / C
= (10 * 10-12) / (4.53 * 10-12)
potential difference V = 2.21 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.