a river current of constant velocity v. The helicopter is at a height of 9.8 m.
ID: 3280014 • Letter: A
Question
a river current of constant velocity v. The helicopter is at a height of 9.8 m. The swimmer is 6.0 m na point directly under the helicopter when the life preserver is released. The life preserver lands 2.0 m 2a, 2b) In a rescue attempt, a hovering helicopter drops a life preserver to a swimmer being swept downstream by upstream fro in front of the swimmer . Neglect air resistance. Calculate the time it takes for the life preserver to hit the water after being released. a. b. Determine how fast the current is flowing.Explanation / Answer
a)From the eqn of motion we know that,
S = ut + 1/2 at^2
In this case, S = H = 9.8 m; u = 0 ; a = g = 9.8 m/s^2 ; t = ?
9.8 = 0.5 x 9.81 x t^2
t = sqrt (9.8/0.5/9.8) = 1.414 s
Hence, t = 1.414 s
b)The swimmer travels,
d = 6 - 2 = 4 m in time t = 1.414 s
v = d/t = 4/1.414 = 2.83 m/s
Hence, v = 2.83 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.