adanas (alla 737) HW #3 Chap3 Projetile Motion-stor-(37570) maxinum height Answe
ID: 3279907 • Letter: A
Question
adanas (alla 737) HW #3 Chap3 Projetile Motion-stor-(37570) maxinum height Answer in units of s contine the in or page find all choices 003 (part 2 of 3) 10.0 points 1ow long does it take the bell to reach the 001 10.0 points anini, ial h, izonta!locity of A:iswer in units of s. of 2 4.7 m/s. It is tion of 2 of 1.2 m 006 (part 3 of 3) 10.0 polnts and a downard acceleration What is the borizontal length t of the hot Aswer in units ofm What is its Answer in 2) 10.0 points Its What is th Answer in 0 pu its in A parti the pusi on for 3 s due 004 (part 1 o3) 1 Your teacher tosa bas tball The ball point Neglect: Air fricti upward and returns gets through the h (ucky hot). wh ball be the same m/s. Figure: Nawcale How long diws i e the all toh itsExplanation / Answer
Given v=19m/s, =45°, g=9.8m/s²
y = 2.3-3.05 = -0.75m
The time when ball reaches max height is given by:
t = (v/g)sin
=(19/9.8)*sin(45)
=1.64 s
The time when ball reaches the hoop is given by:
t = (v/g)sin+(1/g)((vsin)²+2gy)
= ((19/9.8)*sin(45))+((sqrt(19*0.85)^2+(2*9.8*0.75))/9.8)
= 4.79 s
The range (horiz length) of the shot is given by:
d = (v/g)cos(vsin+((vsin)²+2gy))
= ((19/9.8)*cos(45)*(19*sin(45)+sqrt((19*sin(45))^2+2*9.8*0.75))
= 33.38 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.