A 40 W (120 V) lightbulb has a tungsten filament if thickness 0.030mm. The filam
ID: 3279702 • Letter: A
Question
A 40 W (120 V) lightbulb has a tungsten filament if thickness 0.030mm. The filament's operating temperature is 1500 Celcius degrees. A. How long is the filament? B. What is the resistance of the filament at 20 degrees Celcius? A 40 W (120 V) lightbulb has a tungsten filament if thickness 0.030mm. The filament's operating temperature is 1500 Celcius degrees. A. How long is the filament? B. What is the resistance of the filament at 20 degrees Celcius? A. How long is the filament? B. What is the resistance of the filament at 20 degrees Celcius?Explanation / Answer
Here ,
resistivity of tungestun , p = 5.6 *10^-8 Ohm.m
a) let the length is L
120^2/40 = 5.6 *10^-8 * L/(pi * (0.030/2 *10^-3)^2) * (1 + (1500 - 20) * .0045)
solving for L
L = 0.593 m
the length of the wire is 0.593 m
b)
let the resistance is R
R = 5.6 *10^-8 * 0.593/(pi * (0.030/2 *10^-3)^2)
R = 47 Ohm
the resistance is 47 Ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.