45%> Wed Sep 20 1:34 PM Centact Us 1 Log Out Halliday, Fundamentals of Physics,
ID: 3279589 • Letter: 4
Question
45%> Wed Sep 20 1:34 PM Centact Us 1 Log Out Halliday, Fundamentals of Physics, 10e University Physics (PHYS 107/ PHYS108/ PHYS 207) actice Gradebook ORION Downloadable eTextbook nment FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK Question 1 During a tennis match, a player serves the ball at 26.4 m/s, with the center of the ball leaving the racquet horizontally 2.32 m above the court surface. The net is 12.0 m away and 0.900 m high. When the ball reaches the net, (a) what is the distance betwaen the center of the ball and the top of the net? (b) Suppose that, instead, the ball is served as before but top of the net? Enter a positive number if the ball clears the net. If now it leaves the racquet at 5.00 below the horizontal. When the ball reaches the net, what now is the distance between the center of the ball and the the net, your answer should be a negative number. Use g-9.81 m/s (a) Number Units (b) Number Units LINK TO SAMPLE PROBLE LINK TO SAMPLE PROBLEM LINK TO SAMPLE PROBLE VIDEO MINE LECTURE MATH HELP LINK TO TEXT n/shared/Explanation / Answer
a] time taken by the ball to reach net = 12m/(26.4 m/s ) = 0.4545 s
distance = 2.32-0.9 - 0.5gt^2 = 2.32-0.9 - 0.5*9.81*0.4545^2
= 0.407 m answer
b] time taken = 12/(26.4 cos 5 degree ) = 0.4563s
distance = 2.32-0.9 -ut- 0.5gt^2 = 2.32-0.9 -26.4 sin 5 degree *0.4563 - 0.5*9.81*0.4563^2
= -0.651 m answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.