Telescope Size, Design. A spy satellite orbiting 500 km above Earth is supposedl
ID: 3279515 • Letter: T
Question
Telescope Size, Design.
A spy satellite orbiting 500 km above Earth is supposedly capable of counting individual people in a crowd in visual-wavelength images. Assume that the middle of the visual wavelength band is a wavelength of 550 nm. Assume an average person seen from above has a size of 0.8 m. Use the small-angle formula and the formula for telescope resolving power to estimate the minimum diameter of the telescope the satellite must carry. (Please give answer in meters).
Dmin = ______ m.
Explanation / Answer
Given,
Distance of satellite, D = 500 km
Wavelength, W = 550 nm
Rayleigh criteria of resolution, sin A (rad)= 1.22 (W/d)
sin A = 0.8/500000 = 1.6 x 10-6
d = 1.22(550 x 10-9)/(1.6 x 10-6) = 0.419 m or 41.9 cm
arc sec A = 114/Dmin
=> Dmin = 114/(arc sec A)
At 500 km, the angle of 0.8 m is tan-1(0.8/500000) = 9.17 x 10-5 degrees,
or 3600 x 9.17 x 10-5 = 0.330 arc sec
Then Dmin = 114/0.330 = 345.33 mm = 0.345 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.