A nonconducting solid sphere of radius 2.30 cm carries a uniformly distributed p
ID: 3279484 • Letter: A
Question
A nonconducting solid sphere of radius 2.30 cm carries a uniformly distributed positive charge of 7.40 times 10^-9 C. Calculate the magnitude of the electric field at a point 1.40 cm away from the center of the sphere. Tries 0/15 Calculate the magnitude of the electric field at a point 3.20 cm away from the center of the sphere. Tries 0/15 Assume that the sphere is conducting. Calculate the magnitude of the electric field at a point 1.40 cm away from the center of the sphere. Tries 0/15 Calculate the magnitude of the electric field for the conducting sphere at a point 3.20 cm away from the center of the sphere. Tries 0/15Explanation / Answer
Here ,
part a)
Q = 7.4 *10^-9 C
R = 0.023 m
r = 0.014 m
electric field = k* Q * r/R^3
electric field = 9 *10^9 * 7.4 *10^-9 * 0.014/0.023^3
electric field = 76633.5 N/C
the electric field is 76633.5 N/C
part b)
at a distance 3.2 cm
electric field = k * Q/r^2
electric field = 9 *10^9 * 7.4 *10^-9/.032^2
electric field = 65039 N/C
part c)
for the conducting sphere , as all the charge will reside on the surface
magnitude of the electric field will be zero at 1.40 cm
part d)
magnitude of electric field outside for the conducting sphere will be same as before
at a distance 3.2 cm
electric field = k * Q/r^2
electric field = 9 *10^9 * 7.4 *10^-9/.032^2
electric field = 65039 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.