Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 7 of 9 ncorrect Map Sapling Learning A battle has erupted over a local

ID: 3278913 • Letter: Q

Question

Question 7 of 9 ncorrect Map Sapling Learning A battle has erupted over a local power plant owner's decision to raise the power delivered by the plant from 144 MW to 411 MW (The delivered power accounts for energy losses). The local population is increasing, so the area needs more power. However, the plant expends its heated waste water into the Frustration River; local citizens are concerned that the heated water will raise water temperatures to the point where the endangered river smelt will die from oxygen depletion Local biologists called into the fray report that the smelt can only withstand an average increase of 3.44°C The river is 202 ft wide at the point where the waste water is dumped, but the depth and cross section is not well known. Farther downstream, however, the water flows through a narrow man-made concrete channel of rectangular cross-section, which has a width of 80.7 ft and depth of 32.2 ft. The water flows through this channel at 10.4 mph The power plant claims a planned efficiency of 36-10% for its new power plant design. Based on this information, what is the maximum power that the power plant can output without endangering the river smelt? Number 7373 MW Based on your results, which advice would you offer city planners about the proposed upgrade? The power plant should be able to deliver 411 MW of power without endangering the smelt. The smelt population will be endangered if the power plant increases its delivered power to 411 MW Incorrect

Explanation / Answer

First converting dimensions in MKS system,

80.7 ft = 24.60 m and 32.2 ft = 9.81 m

velocity = 10.4 mph = 4.649 m/sec

volumetric flow rate = 24.60 x 9.81 x 4.649 = 1121.92 m3 / sec

Mass flow rate = volumetic rate x 1000 = 1121.92 x 1000 kg / sec

As given, temperature change = 3.44° C

heat rate required = 1121.92 x 1000 x 4186 x 3.44 = 1.615553 x 1010 Joule / sec = 16155.53 MW

efficientcy of plant = 36.10 %

So, total power x ( 1 - 36.10/100) = 16155.53 MW

Total power = 25282.52 MW

power transmitteed = 25282.52 - 16155.53 = 9127 MW

So, the maximum power that can be transmitted = 9127 MW for temperature to increase 3.44° C

So, the maximum power that can be delivered without harming smelt = 144 + 9127 = 9271 MW

Please rate my answer if you find it helpful, good luck...

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote