Do not try to solve the complete motion but use energy considerations where nece
ID: 3278717 • Letter: D
Question
Do not try to solve the complete motion but use energy considerations where necessary. Show all work. Don't forget vectors have magnitude and direction.
M = 6.0 kg, the length of the string, L = 2.0 meters. The point-mass M is pulled away from the vertical as shown and released from rest at an angle theta = 70°.
a) What is the initial tension in the string?
b) What is the initial acceleration of M?
c) What is the tension in the string when theta = 0°?
d) What is acceleration of M when theta = 0°?
e) What is the direction of the average acceleration between theta = 45° and 0°?
f) Sketch the subsequent motion of M if the string is melted when theta = -45°?
g) Sketch the subsequent motion of M if the string is melted when theta = -70°?
Explanation / Answer
a] Force is balanced along the string,
so T = Mg cos 70 degree
= 6*9.8* cos 70 degree
= 20.11 N answer
b] initial acceleration will be tangential to circle a = Mg sin 70 degree/M
= 9.8 sin 70 degree
= 9.21 m/s^2
c] T = Mg cos 0 degree
= 6*9.8* 1
= 58.8 N answer
d] a = Mg sin 0 degree/M
= 0 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.