A hungry bear weighing 740 N walks out on a beam in an attempt to retrieve a bas
ID: 3278059 • Letter: A
Question
A hungry bear weighing 740 N walks out on a beam in an attempt to retrieve a basket of goodies hanging at the end of the beam (see figure below). The beam is uniform, weighs 200 N, and is 7.00 m long, and it is supported by a wire at an angle of theta = 60.0 degree. The basket weighs 80.0 N. (a) Draw a free-body diagram for the beam. Choose File no file selected (b) When the bear is at x = 0.85 m, find the tension in the wire supporting the beam and the components of the force exerted by the wall on the left end of the beam. T = N F_x = N F_y = N (c) If the wire can withstand a maximum tension of 750 N, what is the maximum distance the bear can walk before the wire breaks? mExplanation / Answer
Given,
Weight of the bear, W = 740 N
Weight of the beam, w = 200 N
Length of the beam, L = 7 m
Weight of the basket, w' = 80 N
Distance of the bear, x = 0.85 m
Let us assume T be the tension in the string then,
The sum of the torque at the left end in counter clockwise direction is
l = 0, -(740 N) (0.85 m) - (200 N) (3.5 m ) - (80 N)(7 m) + (T sin60o) (7 m) = 0
T = 311.60 N
As the sum of forces acting on x direction is zero,
Fx = 0, (H - T cos 60o) = 0
Where H is the horizontal force on the hinge
H = 155.80 N
Similarly
Fy = 0
V - 740 N - 200 N - 80 N + 269.85 N = 0
V = 750.15 N
Let the maximum distance be dmax as the wire can withstand a maximum tension of 750 N
l = - (740 N)(dmax) - (200 N) (3.5 m) - (80 N) (7 m) + (750 N)sin60o(7 m) = 0
dmax = 4.44 m (>>1 m)
So the bear can go to the other end and get the basket
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.