The amount of fill in a half-liter (500 ml) soft drink bottle is normally distri
ID: 3277402 • Letter: T
Question
The amount of fill in a half-liter (500 ml) soft drink bottle is normally distributed. The process has a standard deviation of 4.5 ml. The mean is adjustable.
(a) Where should the mean be set to ensure a 90 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
(b) Where should the mean be set to ensure a 95 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled? (Round your answer to 2 decimal places.)
(c) Where should the mean be set to ensure a 99.0 percent probability that a half-liter bottle will not be underfilled?
Explanation / Answer
a) Let the mean be set at M.
For 90% probability of not uunderfilling, z = 1.28
Hence,
Mean = 500 + 1.28*4.5 = 505.76 ml
b) Let the mean be set at M.
For 95% probability of not uunderfilling, z = 1.645
Hence,
Mean = 500 + 1.645*4.5 = 507.40 ml
c) Let the mean be set at M.
For 99% probability of not uunderfilling, z = 2.33
Hence,
Mean = 500 + 2.33*4.5 = 510.49 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.