An airline pricing analyst has been asked to review a struggling airline’s fligh
ID: 3276630 • Letter: A
Question
An airline pricing analyst has been asked to review a struggling airline’s flights. She has determined that 60% of all flights are profitable to the company after paying pilot, flight attendants, food, fuel, operations costs, etc. When seat utilization of a flight meets the industry average, the flight is profitable 80% of the time. The probability of a flight being profitable and not meeting the seat utilization industry average is 20%.
If the flight is not profitable, what is the probability it did not meet the industry average for seat utilization?
Explanation / Answer
let probability of being profitable =P(A) and that of meeting the seat utilization industry average =P(B)
here P(A) =0.60
and P(A|B) =0.8
probability of a flight being profitable and not meeting the seat utilization industry average is =P(AnBc)=0.20
here P(AnB) =P(A)-P(AnBc) =0.6-0.20=0.40
from above P(B) =P(AnB)/P(A|B) =0.4/0.8 =0.5
hence P(AcnBc) = 1-P(AUB) =1-(P(A)+P(B)-P(AnB) =1-(0.6+0.5-0.40)=0.3
therefore probability it did not meet the industry average for seat utilization=P(Bc|Ac) =P(AcnBc) /P(Ac)
=0.3/(1-0.6)=3/4=0.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.