Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Ben Parker, Executive Producer for Epic Productions Film Company, is trying to d

ID: 327405 • Letter: B

Question

Ben Parker, Executive Producer for Epic Productions Film Company, is trying to decide when to reorder the 35 millimeter film his photographers use for publicity photos. 35 mm film is used by the Epic photographers at a fairly constant rate, with an average demand during leadtime of 75 rolls and a variance of 25 rolls. (Ben would agree that the daily usage of 35 mm film seems to be normally distributed.) The leadtime on an order of 35 mm film is 5 days, and there are 250 working days in the year a. Suppose Ben decides to reorder 35 mm film when there are 86 rolls left in stock. How much safety stock b. What is the service level implied by Ben's reorder point of 86 rolls? c. If a publicity photographer runs out of film, it is usually impossible to arrange a future photo session with the movie stars who are being photographed. Keeping this in mind, Ben Parker decides that he wants a service level of 97.72% for his 35 mm film inventory policy. What is his reorder point for 35 mm film? d. If Ben decides to have extra 4 rolls of 35 mm as safety stock, what is the ROP? And what is the probability of stock-out? is implied by this reorder point?

Explanation / Answer

d = average lead time demand = 75 rolls
s = std. deviation of lead time demand = sqrt(25) = 5 rolls
L = average lead time = 5 days

(a)

ROP = average lead time demand + safety stock = 86
So, safety stock = 86 - d = 86 - 75 = 11 rolls

(b)

Z ~ Normal (0,1)

Safety stock = 11 = Z*s = Z x 5
or, Z = 11/5 = 2.20 i.e. the Service Level = NORMSDIST(2.20) = 98.61%

(c)

Service level = 97.72%, So, Z = NORMSINV(0.9772) = 2

i.e. Safety stock = Z*s = 2 x 5 = 10
ROP = d + safety stock = 75+10 = 85

(d)

Safety stock = 10+4=14; ROP = d+safety stock = 89
So, Z*s = 14 i.e. Z = 14/5 = 2.8
So, In-stock probability = NORMSDIST(2.8) = 99.74%
Probability of stock out = 100% - 99.74% = 0.26%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote