4.A union representing the employees of a small industrial plant claims that it
ID: 3266259 • Letter: 4
Question
4.A union representing the employees of a small industrial plant claims that it takes an employee on an average at least 25 minutes to reach the closest local health clinic by cab; therefore, an industrial nurse should be hired. Management obtained a random sample of 49 one-way travel times to the clinic. The sample had a mean of 19.4 minutes with a standard deviation of 9.6 minutes. Does management have sufficient evidence to reject the union’s claim? = 0.1.
Ho:____________________
Ha:______________________
Test Statistics: _______________________
Decision Rule: _______________________
Decision: _____________________
Interpretation: ___________________
Explanation / Answer
Ho:>=25
Ha: :<25
Test Statistics: t=(xbar-32)/(s/sqrt(n))
=(19.4-25)/(9.6/sqrt(49))
=-4.08
Decision Rule: degree of freedom=n-1=49-1=48
Left tailed Critical t at 0.01 level is t=-2.4066
We reject H0 is calculated t<-2.4066 otherwise retain it
Decision: As calculated t<-2.4066, we reject the null hypothesis
Interpretation: We conclude that it takes an employee on an average lower than 25 minutes to reach the closest local health clinic by cab and so an industrial nurse need not be hired
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.