A random sample of 1030 satellite radio subscribers were asked, \"Do you have a
ID: 3265685 • Letter: A
Question
A random sample of 1030 satellite radio subscribers were asked, "Do you have a satellite radio receiver in your car?" The survey found that 103 subscribers did in fact, have a satellite receiver in their car. a. From the sample, calculate an estimate of the true proportion of satellite radio subscribers who have a satellite radio receiver in their car. b. Form a 90% confidence interval for the estimate, part a. c. Give an interpretation of the interval, part b a. = p^= (Type an integer or a decimal) b The 90% confidence interval is (Round to three decimal places as needed.) c. Interpret the interval. With % confidence, the interval found in part b contains the true value ofExplanation / Answer
a) estimate proportion p =103/1030=0.1
b) std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0093
for 90% CI; z=1.645
therefore 90% confidence interval = p-/+ z*std error =0.085 ; 0.115
c) with 90% confidence ; the ...........true value of proportion,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.