Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Priscla Bitencourt7/21/17 6:01 PM Homework: Homework 6-5 Score: 0 of 1 pt 6.5.11

ID: 3264505 • Letter: P

Question

Priscla Bitencourt7/21/17 6:01 PM Homework: Homework 6-5 Score: 0 of 1 pt 6.5.11 HW Score: 25%, 1 of 4 pts Question Help The capacity of an elevator is 10 people or 1660 pounds. The capacity will be exceeded i 10 people have weights with a mean greater than 1660/10-166 pounds swose he pegle havots ht are normaly dsttuned with a moan of 174band a standard de lion a. Find the probatility thaltl id a person is randomly selected, his weightl wil be greater than 166 pounds The probabity is approximalely Round to four decomal places as needed ) The probably is approumately undtok ur dona paes as needed Enter your answer in the answer box and then click Check Answer Clear A

Explanation / Answer

for normal distribution we know that z=(X-mean)/std deviation

therefore probability =P(X>166)=1-P(X<166)=1-P(Z<(166-174)/30)=1-P(Z<-0.2667)=1-0.3949=0.6051

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote