A random sample of medical files is used to estimate the proportion p of all peo
ID: 3264481 • Letter: A
Question
A random sample of medical files is used to estimate the proportion p of all people who have blood type B. (a) If you have no preliminary estimate for p, how many medical files should you include in a random sample in order to be 85% sure that the point estimate p^hat will be within a distance of 0.04 from p? (Round your answer up to the nearest whole number.) ____ medical files (b) Answer part (a) If you use the preliminary estimate that about 11 out of 90 people have blood type B. _____ medical filesExplanation / Answer
5)
a)
margin of error = 0.04
z-score* std/sqrt(n) = 0.04
=>
1.44 * sqrt( 0.5 * 0.5/n) = 0.04
=>
size of sample n = 324
b)
p-estimate = 11/90
margin of error = 0.04
=>
1.44 * sqrt( 11/90 * 79/90 * 1/n) = 0.04
=>
n = 139
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.