A manufacturer ships toasters in cartons of 10. In each carton, they estimate a
ID: 3263062 • Letter: A
Question
A manufacturer ships toasters in cartons of 10. In each carton, they estimate a 10% chance that one of the toasters will need to be sent back for minor repairs. In a batch of 5,000 toasters, what are the chances that fewer than 450 need to be returned?The probability that fewer than 450 toasters need to be returned is? _______ A manufacturer ships toasters in cartons of 10. In each carton, they estimate a 10% chance that one of the toasters will need to be sent back for minor repairs. In a batch of 5,000 toasters, what are the chances that fewer than 450 need to be returned?
The probability that fewer than 450 toasters need to be returned is? _______
The probability that fewer than 450 toasters need to be returned is? _______
Explanation / Answer
here n = 5000
p = 10% = 0.1 1-p= 0.9
x=450
P(x) = (nCx)(p^x)[q^(n-x)]
P(x<450)=5000C450*0.1^450(0.9^4550)=0.0079
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.