A local television station sells 15-sec, 30 sec, and 60 sec advertising spots. L
ID: 3262547 • Letter: A
Question
A local television station sells 15-sec, 30 sec, and 60 sec advertising spots. Let x denote the length of a randomly selected commercial appearing on this station, and suppose that the probability distribution of x is given by the table below:
(a) Find the average length for commercials appearing on this station.
x = sec
(b) If a 15-sec spot sells for $500, a 30-sec spot for $900, and a 60-sec spot for $1000, find the average amount paid for commercials appearing on this station. (Hint: Consider a new variable, y = cost, and then find the probability distribution and mean value of y.)
$
Explanation / Answer
Here' how to solve the problem:
(a) Find the average length for commercials appearing on this station.
Mux = 15*.1+30*.4+60*.5 = 43.5 seconds
(b) the average amount paid for commercials appearing on this station.
y (the cost) = 0.1*$500 + 0.4*$900 + 0.5*$1000 = $910
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.