7.3. CONFIDENCE INTERVAL FORP 95 Math 150 Name: Homework 7.3 Date: 1.- A recent
ID: 3261795 • Letter: 7
Question
7.3. CONFIDENCE INTERVAL FORP 95 Math 150 Name: Homework 7.3 Date: 1.- A recent study involving 200 people in Los Angeles found that 123 are religious. (a) Find a 95% confidence interval for the true proportion of individuals in Los Angeles that are religious. (b) What is the sarnple size needed in order to have a margin of error of 1%? 2.- A survey of 300 college students found that 200 believe in the existence of Santa Claus. (a) Find a 99% confidence interval for the population proportion of college students that believe in Santa Claus. (b) what is the sample size needed in order to have a margin of error of 3%?Explanation / Answer
Q-1
Part-a
95% CI= 123/200±1.96*sqrt((123/200)*(1-123/200)/200)=( 0.5476 0.6824)
Part-b
Sample size n>p*(1-p)*(z/E)2=((123/200)*(1-123/200))*(1.96/0.01)2=9095.9484
So, sample size n=9096
Q-2
Part-a
99% CI= 200/300±2.58 *sqrt((200/300)*(1-200/300)/300)=( 0.596447961 0.736885373)
Part-b
Sample size n>p*(1-p)*(z/E)2=((200/200)*(1-200/300))*(2.58/0.03)2=2465.33
So, sample size n=2466
Q-3
Part-a
90% CI= 0.45±1.645 *sqrt(0.45*(1-0.45)/250)=( 0.3982 0.5018)
Part-b
99% CI= 0.45±2.58 *sqrt(0.45*(1-0.45)/250)=( 0.3688 0.5312)
Part-c
99% CI is wider because it needs more confidence.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.