Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic motor or mu g
ID: 3261415 • Letter: L
Question
Listed below are measured amounts of lead (in micrograms per cubic motor or mu g/m^3) in the air. The FPA has established an air quality standard for lead of 1 5 mu g/m^3. The measurements shown below were recorded at a building on different days Use the given values to construct a 95% confidence interval estimate of the mean amount of lead in the air Is there anything about this data set suggesting that the confidence interval might not be very good? 5.0 1.00 0.36 0.69 0.72 1.30 What is the confidence interval for the population mean mu? mu g/m^3Explanation / Answer
Let the given variable is X
Data Given,
x
5.40
1.00
0.36
0.69
0.72
1.30
Formula for confidence interval:
X bar (-/+) E
X bar = sample mean
E = tc * ( s / sqrt (n))
tc is the critical value
s is the sample standard deviation
n is the sample size
X bar = sum of x / n
x
5.40
1.00
0.36
0.69
0.72
1.30
Total =
9.47
X bar = 9.47 / 6 = 1.5783
s = sqrt (sum of ( x – x bar )^2/(n-1))
x
( x - x bar )
( x - x bar )^2
5.40
3.8217
14.605
1.00
-0.5783
0.334
0.36
-1.2183
1.484
0.69
-0.8883
0.789
0.72
-0.8583
0.737
1.30
-0.2783
0.077
Total =
9.47
18.027
s = sqrt (18.027/(6-1))
= 1.8988
Degrees of freedom = n – 1 = 6 – 1 = 5
The critical t we get from t table for 5% level of significance as 2.571
E = 2.571 * (1.8988 / sqrt (6))
1.5783 (-/+) 1.9930
=-0.415 and 3.571
Answer:
-0.415 < µ < 3.571
If we use excel we get,
-0.414 < µ < 3.571
Option B: Yes, the value of 5.40 appears to be an outlier.
x
5.40
1.00
0.36
0.69
0.72
1.30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.