A manufacturer of nickel-hydrogen batteries randomly selects 100 nickel plates f
ID: 3261325 • Letter: A
Question
A manufacturer of nickel-hydrogen batteries randomly selects 100 nickel plates for test cells, cycles them a specified number of times, and determines that 13 of the plates have blistered. (a) Does this provide compelling evidence for concluding that more than 10% of all plates blister under such circumstances? State and test the appropriate hypotheses using a significance level of 0.05. If it is really the case that 16% of all plates blister under these circumstances and a sample size 200 is used, how likely is it that the null hypotheses will not be rejected?Explanation / Answer
a)here null hypothesis:Ho: p=0.1
alternate hypothesis: Ha: p>0.10
for n=100 ; std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.03
phat=(13/100)=0.13
therefore test stat z=(phat-p)/std error =(0.13-0.1)/0.03=1
for above test stat ; p value =0.1587
as p value is greater then 0.05 ; we fail to reject null hypothesis.
we do not have sufficient evidence to conclude that more then 10% of all plates blister under such circumstances.
b)
here p=0.1 ; n=200
therfore std error ==(p(1-p)/n)1/2 = 0.0212
for 0.05 level; critical value z=1.645
therefore crtiical value for rejection =p + z*std error =0.1+1.645*0.0212=0.1349
for true proportion po =0.16 ; n=200
std error =(p(1-p)/n)1/2 = 0.0259
therefore probability to reject null hypothesis =P(P>0.1349)=1-P(P<0.1349)=1-P(Z<(0.1349-0.16)/0.0259)
=1-P(Z<-0.9685)=1-0.1664=0.8336
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.