The probability that a person in the United States has type B^+ blood is 7%. Fou
ID: 3259418 • Letter: T
Question
The probability that a person in the United States has type B^+ blood is 7%. Four unrelated people in the United States are selected at random. Complete parts (a) through (d). (a) Find the probability that all four have type B^+ blood. The probability that all four have type B^+ blood is (Round to six decimal places as needed.) (b) Find the probability that none of the four have type B^+ blood. The probability that none of the four have type B^+ blood is (Round to three decimal places as needed.) (c) Find the probability that at least one of the four has type B^+ blood. The probability that at least one of the four has type B^+ blood is (Round to three decimal places as needed.) (d) Which of the events can be considered unusual? Explain. Select all that apply. A. The event in part (a) is unusual because its probability is less than or equal to 0.05. B. The event in part (c) is unusual because its probability is less than or equal to 0.05. C. The event in part (b)Explanation / Answer
p = probability of having B+ blood = 0.07
q = probability of not having B+ blood group = 1-0.07 = 0.93
A) P( all four have B+ blood group) = 0.074 = 0.000024
B) P(none of the 4 have B+ blood group) = 0.934 = 0.748
C) P(at least 1 of the four have B+ blood group) = 1 - P(none of the 4 have B+ blood group) = 1 - 0.7481 = 0.2532
D) The event in part (a) is unusual because its probability is less than or equal to 0.05
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.