Airlines often overbook flights in order to avoid flying with empty seats. The n
ID: 3259102 • Letter: A
Question
Airlines often overbook flights in order to avoid flying with empty seats. The no-show rate of a particular flight depends on a number of factors. Suppose a particular airline uses only planes with a 190 seats. The overall no-show rate for this airline is 13%, meaning 13% of passengers ticketed for a flight do not attempt to board. Suppose the airline sells 227 tickets for a particular flight. If more than 190 ticketed passengers show up, then some passengers will be denied boarding. Assume that the airline’s passengers all behave independently.
Explanation / Answer
Solution:-
Probability that some passengers would be denied boarding is 0.9132.
Probability of passengers being showing up = 1 - 0.13 = 0.87
p = 0.87, n = 227
x = 190
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*px *(1 - p)(n - x)
P(x > 190) = 0.9132
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.