For a production-planning simulation, the sales volume of various products is re
ID: 3254518 • Letter: F
Question
For a production-planning simulation, the sales volume of various products is required. The salesperson responsible for product XYZ-123 says that no fewer than 1000 units will be sold (because of existing contracts) and no more than 5000 units will be sold (because that is the entire market for the product). Given her experience, she believes that there is a 90% chance of selling more than 2000 units, a 25% chance of selling more than 3500 units, and only a 1% chance of selling more than 4500 units. (a) summarize this information into a Table showing the cumulative frequency probability distributions (b) Create a random-variate generator for the variable X which has an empirical continuous distribution (c) What are the values of X, given random numbers: .85, and .92Explanation / Answer
a)
P(1000<X<2000) = 0.10
P(2000<X<3500) = P(X<3500) - P(X<2000) = 0.75-0.10 = 0.65
P(3500<X<4500) = P(X<4500) -P(X<3500) = 0.99-0.75 = 0.24
P(4500<X<4500) = 0.01
b)
c)
for 0.85, X = lies between 3500-4500
for 0.92, X lies between 3500-4500
X prob Cumulative Prob 1000-2000 0.1 0.1 2000-3500 0.65 0.75 3500-4500 0.24 0.99 4500-5000 0.01 1Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.