You were told that the amount of time lapsed between consecutive trades on the N
ID: 3253729 • Letter: Y
Question
You were told that the amount of time lapsed between consecutive trades on the New York Stock Exchange followed a normal distribution with a mean of 15 seconds. You were also told that the probability that the time lapsed between two consecutive trades to fall between 16 to 17 seconds was 13%. The probability that the time lapsed between two consecutive trades would fall below 13 seconds was 7%. What is the probability that the time lapsed between two consecutive trades will be between 13 and 16 seconds?
Explanation / Answer
Mean = 15 seconds
lets say standard deviation is = s
so Pr(16 < t< 17 ; 15; s) = 0.13
and Pr(t <13; 15; s) = 0.07
so Pr(t <13; 15; s) = Pr( t >17; 15; s) as the distribution is normal which is symmetric around the mean value 15.
so Pr(13 < t < 16) = 1 - [ Pr(t <13) + Pr( t >16)]
1 - [ Pr(t <13) + Pr (16 <t <17) + Pr( t>17) ]
= 1 - [ 0.07 + 0.13 + 0.07] = 0.73
so, the probability that the time lapsed between two consecutive trades will be between 13 and 16 seconds is 0.73.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.