Suppose that 30% of all students who must buy a textbook for a particular course
ID: 3253715 • Letter: S
Question
Suppose that 30% of all students who must buy a textbook for a particular coursewant a new copy whereas the other 70% want a used copy. Consider randomly selecting 20 students.
a. What are the mean and standard deviation of those who want a new copy of the book?
b. What is the probability that the number of students who want new a copy is within two standard deviations from the mean value?
c. Suppose that new copies are sold for $100 and $70 for used. What is the expected value of total revenue from the sale of the 20 copies purchased? [Hint: Let (X) = the revenue when X of the 20 students want new copies. Express this as a linearfunction of X .]
Explanation / Answer
p = 0.30 , n = 20 , q = 1 -p = 1 -0.30 = 0.70
a) mean = n * p = 20 * 0.30 = 6
std.deviation = sqrt(npq) = sqrt ( 20 * 0.30 * 0.70) = 2.049
b) By empiriacal rule,
mean - 2 * Std.deviation and mean + 2 * Std.deviation
= 6 - 2 * 2.049 and 6 + 2* 2.049
= 1.902 and 10.098
P(1.902 < X < 10.098)
BY central limit theorem,
z = ( x - mean) / s
z = P( ( 1.902 - 6) / 2.049 < z < (10.098 - 6 ) / 2.049)
= P( -2 < z < 2)
P(1.902 < X < 10.098) = P( -2 < z < 2) = 0.9545
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.