Separate the 13 spades from a standard deck of cards. Three of them are picture
ID: 3252230 • Letter: S
Question
Separate the 13 spades from a standard deck of cards. Three of them are picture cards: the Jack, Queen, and King. Now draw two cards at random from these 13 spades. Find the probability (rounded to the nearest .01%) that (a) both of the cards drawn are picture cards, if they are drawn i. without replacement. ii. with replacement. (b) at least one of the two cards drawn is a picture card, if they drawn i. without replacement. ii. with replacement. An 11-digit number is randomly chosen by drawing 11 times from a box that has one ticket for each of the numbers 0 to 9 and writing down numbers on the tickets in the order in which they are drawn. the Find the chance that exactly 2 of the digits in the number chosen are sevens.Explanation / Answer
P(event) = No. Of Favourable outcomes/Total no. of outcomes
4) (a) 2 cards are drawn without replacement
Favourable outcomes : Drawing 1 card out of 3 from 13 = 3/13, and then drawing 1 card out of 2 remaining from the remaing 12 = 2/12
Therefore the required probability = 3/13 * 2/12 = 3/78 = 0.0385 = 3.85%
(b) 2 cards are drawn with replacement
Now in the first pick we probability of picking any 1 of 3 out of the 13 is 3/13. Then we replace
In the second pick, the probability is the same = 1/13
Since there is no specification of order therefore the number of ways of doing this 2! = 2
Therefore the required probability = (3/13)*(3/13) *2 = 18/169 = 0.1065 = 10.65%
5) (a) At least 1 card is a picture card without replacement
This is a combination of 2 different events:
(i) P(picking 1 picture card out of 3, and 1 non picture card out of 9)
1 picture card out of 3 = can be done in 3 ways and 1 normal card out of 13 can be done in 9 ways
Total ways = 13C2 = 78
Therefore required probability = 27/78
(ii) P( Picking both picture cards) which is 3/78 from 4(a)
Therefore the required probability = 27/78 + 3/78 = 30/78 = 0.3846 = 38.46%
(b) Picking at least 2 face cards with replacement
Again we break it into 2 parts
(i) Picking one picture card and one normal card
Favourable Outcomes: Picking a picture card = 3/13 and picking a non picture card = 9/13 (with replacement)
We must take into account the different arrangements = 2! (either picture card first or non picture card first)
Therefore the required probability for this event = 2 * (3/13) * (9/13) = 54/169
(ii) Picking up 2 picture cards, with replacement. This from 4(b) = 18/169
Therefore the required probability = 54/169 + 18/169 = 72/169 = 0.4260 = 42.6%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.