A consumer organization estimates that over a 1-year period 15% of cars will nee
ID: 3251032 • Letter: A
Question
A consumer organization estimates that over a 1-year period 15% of cars will need to be repaired once, 6% will need repairs twice, and 3% will require three probability that or more repairs. If you own two cars, what is the probability that neither will need repair? both will need repair? at least one car will need repair? The probability that neither will need repair is. (Do not round.) The probability that both will need repair is. (Do not round.) The probability that at least one car will need repair is. (Do not round.)Explanation / Answer
Total probability is: 0.15 + 0.06 + 0.03 = 0.24
(a)
The probability that neither will need repair is:
P(No repair) = 1 - [(0.15) + (0.06) + (0.03)] = 1 - 0.24 = 0.76
(b)
The probability that both will need repair is:
P(No repair) + P(One repair) = 0.76 + 0.15 = 0.91
(C)
The probability that at lest one car will need repair is:
P(One repair) + P(Two repair) + P(Three repair) = 0.15 + 0.06+ 0.03 = 0.24
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.