Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An article reported that 5% of married couples in the United States are mixed ra

ID: 3249400 • Letter: A

Question

An article reported that 5% of married couples in the United States are mixed racially or ethnically. Consider the population consisting of all married couples in the United States.

(a) A random sample of n = 100 couples will be selected from this population and p, the proportion of couples that are mixed racially or ethnically, will be computed.

What are the mean and standard deviation of the sampling distribution of p? (Round your standard deviation to four decimal places.)mean standard deviation

(c) Suppose that the sample size is n = 300 rather than n = 100, as in Part (b). Does the change in sample size change the mean and standard deviation of the sampling distribution of p? What are the values for the mean and standard deviation when n = 300? (Round your standard deviation to four decimal places.) mean standard deviation

Explanation / Answer

a) mean =0.05

std error of proportion=(p(1-p)/n)1/2 =0.0218

c) mean will remain same and equal to 0.05

std error of proportion=(p(1-p)/n)1/2 =0.0126

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote