Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manufacturer of game controllers is concerned that their controller may be dif

ID: 3247638 • Letter: A

Question

A manufacturer of game controllers is concerned that their controller may be difficult for left-handed users. They set out to find lefties to test. Suppose that about 18% of the population is left-handed. They select a sample of seven customers at random in their stores. Complete parts (a) through (c) below. a) How many lefties do you expect in the sample? You can expect lefty (lefties) (Type an integer or a decimal.) b) What do you expect the sample standard deviation to be? The standard deviation would be (Round to two decimal places as needed) c) It we keep picking people until we find a lefty, how long do you expect it will take? It should take tries. (Round to two decimal places as needed)

Explanation / Answer

p=0.18 and n=7

a) Expected value is n*p=0.18*7=1.26

b) Standard deviation is sqrt(n*p*(1-p))=sqrt(7*0.18*0.82)=1.0165

c) Answer=1/p=1/0.18 =5.56 tries

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote