7. The average price of a gallon of unleaded regular gasoline was reported to be
ID: 3246896 • Letter: 7
Question
7. The average price of a gallon of unleaded regular gasoline was reported to be $3.13 in Illinois (http://www.cincygasprices.com). Use this price as the population mean, and assume the population standard deviation is $.20. [45 pts]
a. Assume a sample of 30 service stations is collected, what is the value of the standard error of the mean? [5 pts]
b. What is the probability that the mean price for a sample of 30 service stations is within
$.03 of the population mean? [10 pts]
c. What is the probability that the mean price for a sample of 50 service stations is within
$.03 of the population mean? [10 pts]
d. What is the probability that the mean price for a sample of 100 service stations is within
$.03 of the population mean? [10 pts]
e. What is the probability that the mean price for a sample of 100 service stations is between $3 and $3.2?
Explanation / Answer
a) Standard error of mean = 0.20/Sqrt(30) = 0.0365
b) P(3.13-0.03<X<3.13+0.03)
= P((-0.03/0.20)*Sqrt(30)<Z<(0.03/0.20)*Sqrt(30))
= P(-0.82158<z<0.82158)
= 0.5887(rounded to four decimal places)
c) P(3.13-0.03<X<3.13+0.03)
= P((-0.03/0.20)*Sqrt(50)<Z<(0.03/0.20)*Sqrt(50))
= P(-1.06066<z<1.06066)
= 0.7112 (rounded to four decimal places)
d) P(3.13-0.03<X<3.13+0.03)
= P((-0.03/0.20)*Sqrt(100)<Z<(0.03/0.20)*Sqrt(100))
= P(-1.5<z<1.5)
= 0.8664 (rounded to four decimal places)
e) P(3<X<3.2)
= P((3-3.13/0.20)*Sqrt(100)<z<(3.2-3.13/0.20)*Sqrt(100))
= P(-6.5<z<3.5)
= 0.9998 (rounded to four decimal places)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.