The overhead reach distances of adult females are normally distributed with a me
ID: 3246748 • Letter: T
Question
The overhead reach distances of adult females are normally distributed with a mean of 205.5 cm and a standard deviation of 8.9 cm. Find the probability that an individual distance is greater than 214.80 cm. Find the probability that the mean for 15 randomly selected distances is greater than 204.00 cm. Why can the normal distribution be used in part (b), even though the sample size does not exceed 30? The probability is __. (Round to four decimal places as needed.) The probability is __. (Round to four decimal places as needed.) Choose the correct answer below. The normal distribution can be used because the finite population correction factor is small. The normal distribution can be used because the probability is less than 0.5 The normal distribution can be used because the mean is large. The normal distribution can be used because the original population has a normal distribution.Explanation / Answer
population mean = 205.5
population standard deviation = 8.9
z= (x^- mean) / standard deviation
a) probability greater than 218.40
z=(218.4-205.5) / 8.9 =1.4494
p(x>1.449) = 1- p(x<1.449) = 1-0.9251=0.0749 rounding to nearest digit 0.0750
b) z= (x^- mean) / (standard deviation/sqrt n)
n=15 x^=204
Z= (204-205.5) /( 8.9/sqrt15) = -0.6527
p(x>-0.6527) = 1-(p(x<-0.6527)= 1- 0.2578= 0.7422
c ) optin d
because the orginal data is normally disturbuted
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.