Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Approximately 65% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 55% o

ID: 3245699 • Letter: A

Question

Approximately 65% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 55% of all computer programmers are introverts. (Round your answers to three decimal places.) At a meeting of 15 marketing personnel, what is the probability that 10 or more are extroverts? 0.721 What is the probability that 5 or more are extroverts? ______ What is the probability that all are extroverts? ______ In a group of 5 computer programmers, what is the probability that none are introverts? ______ What is the probability that 3 or more are introverts? ______ What is the probability that all are introverts? ______

Explanation / Answer

65% of all marketing personals are extroverts, probability of extroverts = 0.65

55% of all computer programmers are introverts, probability of introverts = 0.55

a) sample size n = 15

Probability that 10 or more are extroverts

                        P(x 10) = 1- P(x < 10)

= 1- [P(x=9)+P(x=8)+P(x=7)+P(x=6)+P(x=5)+ P(x=4)+P(x=3)+P(x=2)+P(x=1)]

                                                =1-BINOMDIST(9,15,0.65,TRUE) [using MS-excel]

                                                =1-0.436

                                                =0.564

Probability that 5 or more are extroverts

P(x5) = 1-P(x<5)

            =1 –[P(x=4)+P(x=3)+P(x=2)+P(x=1)]

                                                            =1- BINOMDIST(4,15,0.65,TRUE) [using MS-excel]

                                                            = 1-0.003

                                                            =0.997

            Probability that all are extroverts

                                    P(x=15) =BINOMDIST(15,15,0.65,0)           [using MS-excel]

                                                = 0.00156

                                                =0.006

b) sample size n=5

Probability of none of is introverts

                        P(x=0) =BINOMDIST(0,5,0.55,0)                 [using MS-excel]

                                    =0.018

Probability of 3 or more are introverts

                        P(x 3) = 1-P(x<3)

                                    = 1- [P(x=2)+P(x=1)]

                                    =1-BINOMDIST(2,5,0.55,TRUE)     [using MS-excel]

                                    =1-0.407

                                    =0.593

Probability of all are introverts

                        P(x=5) =BINOMDIST(5,5,0.55,0)                 [using MS-excel]

                                    =0.050

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote