A survey of 1,594 randomly selected adults showed that 520 of them have heard of
ID: 3244860 • Letter: A
Question
A survey of 1,594 randomly selected adults showed that 520 of them have heard of a new electronic reader The accompanying technology display results from a test of the claim that 35% of adults have heard of the new electronic reader Use the normal Sample pro on 326223 distribution as an approximation to the binomial distribution, and assume a 0.05 significance level to complete parts (a) through Test statistic, z 19902 Critical z P-Value ± 19600 0.0466 a. Is the test two-tailed, left-tailed, or right-tailed? O Right tailed test O Left-tailed test O Two-tailed test b. What is the test statistic? 2- (Round to two decimal places as needed) c. What is the P-value? P-value- Round to four decimal places as needed)Explanation / Answer
Solution:-
Given,
Sample proportion = 520/1594 = 0.326223
Test statistic, z = - 1.9902
Critical z = +/- 1.9600
P-value = 0.0466
(a) As the company claimed that 35% of adults have heard of new electronic reader.
Therefore, this is a Two-tailed test.
(b) Test statistic,
z = -1.99
(c) The P-value,
P-value = 0.0466
(d) Null hypothesis,
Ho : p = 0.35
Reject the null hypothesis (p-value < alpha) and Fail to reject null hypothesis (p-value > alpha).
Therefore, option B is correct.
(e) Final conclusion,
Sufficient evidence is available to suggest the alternate hypothesis is true at the 95% confidence level.
Therefore, Option D is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.