A manufacturer of metal piston finds that on the average 12% of his pistons are
ID: 3243687 • Letter: A
Question
A manufacturer of metal piston finds that on the average 12% of his pistons are rejected because they are either oversized or undersized what is the probability that a batch of 10 pistons will contain 1) no more than 2 reject 2) at least two rejects ? A manufacturer of metal piston finds that on the average 12% of his pistons are rejected because they are either oversized or undersized what is the probability that a batch of 10 pistons will contain 1) no more than 2 reject 2) at least two rejects ? 1) no more than 2 reject 2) at least two rejects ?Explanation / Answer
P(rejection), p = 0.12
q = 1 - 0.12 = 0.88
n = 10
1) P(no more than 2 are rejected) = P(0) + P(1) + P(2)
= 0.8810 + 10x0.12x0.889 + 10C2x0.122x0.888
= 0.2785 + 0.3798 + 0.2330
= 0.8913
2) P(at least two are rejected) = 1 - P( less than 2 rejected)
= 1 - P(0) - P(1)
= 1 - 0.2785 - 0.3798
= 0.3417
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.