Sociology: Mother-in-Law Sociologists say that 90% of married women claim that t
ID: 3243604 • Letter: S
Question
Sociology: Mother-in-Law Sociologists say that 90% of married women claim that their husband's mother is the biggest bone of contention in their marriages (sex and money are lower-rated areas of contention). (See the source in Problem 18.) Suppose that six married women are having coffee together one morning. What is the probability that (a) all of them dislike their mother-in-law? (b) none of them dislike their mother-in-law? (c) at least four of them dislike their mother-in-law? (d) no more than three of them dislike their mother-in-law?Explanation / Answer
Solution:-
p = 90/100
p = 0.90, n = 6
a) The probability that all of them dislike their mother in law is 0.5314.
x = 6
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*p x *(1 - p)(n - x)
P(x = 6) = 0.5314
b) The probability that none of them dislike their mother in law is less than 0.0001.
x = 0
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*p x *(1 - p)(n - x)
P(x = 0) = less than 0.00001
c) The probability that atleast four of them dislike their mother in law is 0.9842.
x = 4
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*p x *(1 - p)(n - x)
P(x > 4) = 0.9842
d) The probability that no more than three of them dislike their mother in law is 0.01585.
x = 3
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*p x *(1 - p)(n - x)
P(x < 3) = 0.01585
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.