A manufacturing company purchases a new machine for its assembly line. The curre
ID: 3243095 • Letter: A
Question
A manufacturing company purchases a new machine for its assembly line. The current value of the machine is exist38257. The Company decides to depreciate the value of the machine using the straight line method over a period of 14 years. a. Assume that t represents the number of years since the machine was purchased and V represents the depreciated value of the machine at that time. Find a linear equation which relates V and t. b. How many years will have passed when the estimated value of the machine is exist11867? Enter the answer to Part b in the box below. Round your answer to 2 decimal places.Explanation / Answer
here per year depreciation =machine value/estimated life =(38257/14)
a) therefore at end of t years ; depreciated value =38257-(38257/14)t
b) as estimated value =11867 =38257-(38257/14)t
(38257/14)t =38257-11867=26390
t=26390*14/38257=9.66 Years
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.