Suppose that an accounting firm does a study to determine the time needed to com
ID: 3243060 • Letter: S
Question
Suppose that an accounting firm does a study to determine the time needed to complete one person's tax forms. It randomly surveys 175 people. The sample mean is 22.6 hours. There is a known population standard deviation of 6.2 hours. The population distribution is assumed to be normal. NOTE: If you are using a Student's t-distribution, you may assume that the underlying population is normally distributed. (In general, you must first prove that assumption, though.)
Construct a 90% confidence interval for the population mean time to complete the tax forms.
(i) State the confidence interval. (Round your answers to two decimal places.)
Explanation / Answer
n = 175 , mean = 22.6 , s = 6.2
z value at 90% CI = 1.645
CI = mean +/- z * (s/sqrt(n))
= 22.6 +/- 1.645 * ( 6.2/sqrt(175))
= (21.83 , 23.37)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.