You plan to conduct a survey to find what proportion of the workforce has two or
ID: 3242247 • Letter: Y
Question
You plan to conduct a survey to find what proportion of the workforce has two or more jobs. You decide on the 98% confidence level and state that the estimated proportion must be within 3% of the population proportion. A pilot survey reveals that 7 of the 44 sampled hold two or more jobs. (Use z Distribution Table.)
How many in the workforce should be interviewed to meet your requirements? (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.)
rev: 11_20_2014_QC_58943, 09_28_2016_QC_CS-63347
You plan to conduct a survey to find what proportion of the workforce has two or more jobs. You decide on the 98% confidence level and state that the estimated proportion must be within 3% of the population proportion. A pilot survey reveals that 7 of the 44 sampled hold two or more jobs. (Use z Distribution Table.)
Explanation / Answer
standard deviation, = sqrt[ P * ( 1 - P ) / n ], where P = 7/44,
Confidence Interval formula is P +/- zcrit*, where the margin of error, M = zcrit*
For 98% CI, zcrit = 2.33
Therefore, 2.33*sqrt[ (7/44) * ( 1 - (7/44) ) / n ] = 0.03
n = 806.98 = 807
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.