A foreman for an injection-molding firm admits that on 10% of his shifts, he for
ID: 3241980 • Letter: A
Question
A foreman for an injection-molding firm admits that on 10% of his shifts, he forgets to shut off the injection machine on his line. This causes the machine to overheat, increasing the probability that a defective molding will be produced during the early morning run from 2% to 20%. Let F = forgets to shut off the injection machine and D = defective.
What proportion of the moldings from the early morning run is defective? Round to 2 decimals.
The plant manager randomly selects a molding from the early morning run and discovers it is defective. What is the probability that the foreman forgot to shut off the machine the previous night? Round to 2 decimals.
Explanation / Answer
F = forgets to shut off the injection machine and
D = defective.
p(D) = P(D|F)P(F) + P(D|Fc)P(Fc) =
= 0.10 * 0.20 + 0.9 * 0.02 = 0.038
proportion of the moldings from the early morning run is defective=P(D) = 0.038
P(F|D) = 0.10*0.20/0.038 = 0.526315
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.