Investment A has an expected return of $25 million and investment B has an expec
ID: 3241751 • Letter: I
Question
Investment A has an expected return of $25 million and investment B has an expected retun of $ 5 million. Market risk analysts believe that standard deviation of the return from A is $10 million and for B is $30 milion (negative returns are possible here)
A) If you assume returns follow a normal distribution, which investment would give a better chance of getting at least a $40 million return?
B) How could your answer in part A change if you knew returns followed a skewed distribution instead of a normal distribution?
Explanation / Answer
Solution:-
a)Return A: Probablity that the expected return will be greater than or equal to $40 is given by,Let X be the returns.
P ( X 40) = 1 P(X<40)
We standardize it and get
1 - P(Z<1.5) = 1 - 0.933 = 0.067
Return B: Probablity that the expected retirn will be greater than or equal to $40 is given by:
P ( X 40) = 1 P(X<40)
= 1 - P(Z<1.16667)
= 1 - 0.8781
= 0.1219
b) if there would have been a skewed distribution then the probablities will remain the same ,they will depend on if the distribution is positively skewed or negatively skewed
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.