A statistics student wants to know what percent of the US adult population has r
ID: 3241353 • Letter: A
Question
A statistics student wants to know what percent of the US adult population has run a marathon. He conducts a survey of 730 people and finds that 146 of them have run a marathon. a. Write a 94% confidence interval for the percent of the US population that have completed a marathon, and write a sentence interpreting the confidence interval. b. What is the margin of error of this estimate? c. Assuming the same value of p, how many people would he have to sample to get a 90% confidence interval with a margin of error of less than 2%? d. If the student has no estimate of p or p, what sample size is safest to get that margin of error?Explanation / Answer
Solution:-
a). Standard error of the mean = SEM = x(N-x)/N3 = 0.015
= (1-CL)/2 = 0.030
Standard normal deviate for = Z = 1.881
Proportion of positive results = P = x/N = 0.200
Lower bound = P - (Z*SEM) = 0.172
Upper bound = P + (Z*SEM) = 0.228
b). Given,
Population size = 730
Success rate = 146
MOE = z * sqrt (p(1-p) / n)
= 1.88 * sqrt (0.2*0.8 / 730)
= 0.0278
c).
At 90% confidence interval
Standard error of the mean = SEM = x(N-x)/N3 = 0.015
= (1-CL)/2 = 0.050
Standard normal deviate for = Z = 1.645
Proportion of positive results = P = x/N = 0.200
Lower bound = P - (Z*SEM) = 0.176
Upper bound = P + (Z*SEM) = 0.224
Minimum sample size = 511
d). If the the student has no estimate of proportion, safest sample size to get this margin of error is 1663.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.