A is practicing his putting. In the past, he has found that if he putts 12 feel
ID: 3240019 • Letter: A
Question
A is practicing his putting. In the past, he has found that if he putts 12 feel from the hole, he will make the shot 60% of the time. If he takes 25 putts from that distance, what is the probability that he will make the shot exactly 17 times? This is a binomial experiment because if has exactly two outcomes - he will either make the shot or not make the shot. In the past he has made the shot 60% of the time so, p = 60. We have a total of 25 trials (25 shots):so n = 25. We want to find the probability of making exactly 17 shots, so x = 17. Substituting these values into the binomial probability function. f(x) = n!/x! (n - x)! p^x (1 - p)^(n - n) = 25!/17!(25 - 17)!, .60^17 (1 - .60)^(25 - 17) = .12Explanation / Answer
probability of making a shot = p = 0.6
out of 25 trials porbability that he will score 17 times is
= (25C17)* p17*(1-p)8
=0.12
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.