It is believed that 4% of children have a gene that may be linked to juvenile di
ID: 3238617 • Letter: I
Question
It is believed that 4% of children have a gene that may be linked to juvenile diabetes Researchers at a firm would like to test new monitoring equipment for diabetes Hoping to have 24 children with the gene for their study the researchers test 733 newborns for the presence of the gene linked to diabetes. What is the probability that they find enough subjects for their study? What is the probability-' Select the correct answer below and, if necessary, fill in the answer box to complete your choice. A. P(enough subjects) = (Round to three decimal places as needed.) D. The conditions for finding the probability are not satisfied.Explanation / Answer
p=0.04 and n=733
hence as np and n(1-p)>10 , condition for finding the probability for met.
here mean=np=29.32
and std deviation=(np(1-p))1/2 =5.305
hence option A) P(enough subjects)=P(X>=24)=1-P(X<=23)=1-P(Z<(23.5-29.32)/5.305)=1-P(Z<-1.097)=1-0.1363
=0.8637
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.