Normal continuous distribution: The U.S. Bureau of Labor Statistics reports that
ID: 3238457 • Letter: N
Question
Normal continuous distribution:
The U.S. Bureau of Labor Statistics reports that the average annual expenditure on food and beverages for a family is $ 5700 (Money, December 2003). Suppose that annual expenditures on food and beverages are distributed in the normal way and that the standard deviation is $ 1500.
a. What is the range of the expenses of 10% of the families that have the lowest annual expenses in food and beverages?
B. What percentage (families' probability spends more than $ 7,000 annually on food and beverages?)
c. What is the range of average expenses for 5% of families with the highest food and drink costs?
Explanation / Answer
let X denotes the annual expenditure on food and beverages for a family in $
by question X~N(5700,15002)
a) let the desired range be $k
so we must have P[X<k]=0.10
or, P[(X-5700)/1500<(k-5700)/1500]=0.10
or, P[Z<(k-5700)/1500]=0.10 where Z~N(0,1)
or, P[Z<(k-5700)/1500]=0.10=P[Z<-1.281552]
so (k-5700)/1500=-1.281552
or, k=5700-1.281552*1500=$3777.672 [answer]
so the range is less than $3777.672
b) % of families spending more than $7000 annually on food and beverages is
100*P[X>7000]=100*P[(X-5700)/1500>(7000-5700)/1500]=100*P[Z>0.8666667]=100*0.1930623=19.30623% [answer]
c) let the rang be s
so P[X>s]=0.05 or, P[(X-5700)/1500>(s-5700)/1500]=0.05
or, P[Z>(s-5700)/1500]=0.05
or, P[Z<(s-5700)/1500]=0.95=P[Z<1.644854]
or, (s-5700)/1500=1.644854
or, s=5700+1500*1.644854=8167.281
hence the range is greater than $8167.281 [answer]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.