According to a survey in a country, 25% of adults do not own a credit card. Supp
ID: 3238416 • Letter: A
Question
According to a survey in a country, 25% of adults do not own a credit card. Suppose a simple random sample of 900 adults is obtained. Complete parts and show the work.
(b) What is the probability that in a random sample of 900 adults, more than 27% do not own a credit card?
(c) What is the probability that in a random sample of 900 adults, between 22% and 27% do not own a credit card?
(d) Would it be unusual for a random sample of 900 adults to result in 198 or fewer who do not own a credit card? Why? Select the correct choice below and fill in the answer box to complete your choice.
1. The result is not unusual because the probability that p^ is greater than or equal to this sample proportion is greater than 5%.
2. The result is not unusual because the probability that p^ is greater than or equal to this sample proportion is less than 5%.
3. The result is unusual because the probability that p^ is greater than or equal to this sample proportion is greater than 5%.
4. The result is unusual because the probability that p^ is greater than or equal to this sample proportion is less than 5%.
Explanation / Answer
here p=0.25
and n=900
hence std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.0144
b) P(X>0.27)=1-P(X<0.27)=1-P(Z<(0.27-0.25)/0.0144)=1-P(Z<1.3856)=1-0.9171=0.0829
c)P(0.22<X<0.27)=P((0.22-0.25)/0.0144<Z<(0.27-0.25)/0.0144)=P(-2.0785<Z<1.3856)=0.9171-0.0188=0.8982
d)
here mean =np=900*0.25=225
and std deviation =(np(1-p))1/2 =12.99
hence P(X<=198)=P(Z<(198.5-225)/12.99)=P(Z<-2.04)=0.0207
hence option 4 is correct
4. The result is unusual because the probability that p^ is greater than or equal to this sample proportion is less than 5%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.