Test scores for a standardized math test follow a normal distribution with a mea
ID: 3237122 • Letter: T
Question
Test scores for a standardized math test follow a normal distribution with a mean of 73 and a standard deviation of 8. A random sample of 23 students took this math test. What is the probability that the average score of the 23 students falls above 75?
10. Test scores for a standardized math test follow a normal distribution with a mean of 73 and a standard deviation of 8. A random sample of 23 students took this math test. What is the probability that the average score of the 23 students falls above 75?Explanation / Answer
Solution:
Given that, = 73, = 8 and n = 23
Let x be the average score of the students.
Now, P(x 75) = 1 – P (x 75)
= 1 – P [z {(75 – ) } //n}]
= 1 – [P (75 – 73)/8/23]
= 1 – P(z 1.7964)
Since using normal distribution table, we get
P(x 75) = 1 – 0.8849
= 0.1151
Therefore, the probability that the average score of the 23 students fall above 75 is 0.1151.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.